Dzieje różańca i obietnice różańcowe

Historia różańca sięga przynajmniej XII wieku. Jednak już wiele wieków wcześniej mnisi, korzystając z prostych liczydeł na sznurku, wielokrotnie powtarzali Modlitwę Pańską. Z czasem doszły modlitwy na cześć Maryi: biblijne Pozdrowienie anielskie oraz "Pod Twoją obronę" z III wieku. Ojcem różańca nazywamy św. Dominika (1171-1221 r.). To jemu objawiła się Maryja, wzywając do modlitwy piętnastoma "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo...". Dzięki temu jego praca duszpasterska, oparta odtąd na modlitwie różańcowej, zaczęłą przynosić wielkie owoce. Był to czas, kiedy Pismo Święte było po łacinie, a prości ludzie korzystali z Biblii w obrazkach. Różańcowe rozmyślania nad życiem Jezusa i Maryi przybliżały ich zatem do Ewangelii.
Obecna forma różańca utrwaliła się w XV w. dzięki pracy bł. Alana de Rupe, a zatwierdził ją Pius V w 1566 roku.
Ponieważ różaniec składa się z 150. modlitw, poprzez porównanie do 150. psalmów nazwano go Psałterzem Maryi. Sama nazwa "różaniec" nawiązuje natomiast do wieńca róż, które w postaci duchowych kwiatów, modlący się pragną Jej ofiarować. Dzięki dominikanom różaniec powszechnił się na całym świecie. Wielkiej siły misyjnej nadały mu wielokrotne objawienia Maryi: w Lourdes, Fatimie, La Salette, także w polskim Gietrzwałdzie i innych miejscach, w których zachęcała Ona do tej modlitwy.

Święty Dominik Fotografia 1. Święty Dominik.

Jan Paweł II w "Rosańum Yirginis Mariae" pisał: "Różaniec wychodząc z doświadczenia Maryi, jest modlitwą wyraźnie kontemplacyjną. Pozbawiony tego wymiaru, okazał się wyzuty ze swej natury, jak podkreślał Paweł VI: "Jeśli brak kontemplacji, różaniec upodabnia się do ciała bez duszy i zachodzi niebezpieczeństwo, że odmawianie stanie się bezmyślnym powtarzaniem formuł, oraz że będzie w sprzeczności z upomnieniem Chrystusa, który powiedział: Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą. że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani (Mt 6, 7). Różaniec bowiem z natury swej wymaga odmawiania w rytmie spokojnej modlitwy i powolnej refleksji, by przez to modlący się łatwiej oddał się kontemplacji tajemnic życia Chrystusa, rozważanych jakby sercem Tej, która ze wszystkich była najbliższa Panu, i by otwarte zostały niezgłębione tych tajemnic bogactwa".

Kontemplując różaniec odnosimy się do historyczny wydarzeń, które odczytujemy w Ewangeliach i Dziejach Apostolskich. W modlitwie prosimy Boga, aby pozwolił nam poznać i przeżyć ich sens. Tajemnice różańca możemy jednak odnieść także do własnego życia albo intencji, która nam przyświeca. W modlitwie otwieramy się na działanie Ducha Świętego, prosząc go o zrozumienie tajemnic życia Jezusa i Maryi oraz o takie ukształtowanie naszego sumienia, by było zdolne do przyjęcia łaski, o ktrórą prosimy.

Obietnice różańcowe
Błogosławiony Alan de Rupe (1428-1475) był dominikaninem i teologiem, znanym z gorliwej wiary w potęgę modlitwy. Poświęcił się misji rozpowszechniania różańca, z wielkimi tego owocami we Francji, Flandrii i Holandii. Zakładał bractwa różańcowe, które rozpowszechniały się w niezwykłym tempie.
Jego gorliwe kazania oparte na różańcu i propozycja zakładania bractw były przyjmowane wszędzie z takim entuzjazmem, że błogosławiony dominikanin zaczął dostrzegać towarzyszącą im niezwykłą moc Bożą. Wierzył, że różaniec ukształtował się pod wpływem Bożego natchnienia, i że jest szczególnie miły niebu. Wiedział też, że z różańcem są związane specjalne obietnice Matki Bożej. A oto one:

Żródło:
Wydawnictwo Rosemaria: Różaniec i Nowenna pompejańska